הנהלת חשבונות

הכנת משכורות

מס הכנסה

יעוץ מס

דוח רווח והפסד

דוח שנתי


אין במידע המופיע בכתבה זו משום חוות דעת או המלצה מקצועית .
המידע המופיע באתר זה הינו מידע כללי בלבד .
השימוש במידע זה היינו באחריותו הבלעדית של המשתמש במידע .
יש לבדוק כל אדם לגופו והשינויים בחוק .
האם להיות עוסק פטור או עוסק מורשה
 
כל אדם שרוצה להיות עצמאי במיוחד שכל השנים היה שכיר מתלבט בשאלה איך יהיה האם אצליח האם יהיו לקוחות, ההכנסה לא קבועה כמו שכיר כל חודש בתאריך קבוע הכסף בבנק, צריך לעבוד ולדווח למוסדות: מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, הכול נראה מאוד מפחיד ובסוף שכבר החלטת להיות עצמאי מה כדאי להיות עוסק פטור או עוסק מורשה או אולי אפילו לפתוח חברה בע"מ.

אז נתחיל
 
ההתלבטות קשה, דבר ראשון לא צריך לפחד להיות עצמאי, הרי ישנם הרבה עצמאיים ובעלי חברות במשק נכון חלקם מצליחים יותר וחלקם פחות וכמובן אם אתה פועל לפי החוק ודרישות מס הכנסה, מס ערך מוסף וביטוח לאומי.
טוב התגברתי על הפחד אז מה להיות עוסק פטור או עוסק מורשה?
בעלי עיסוקים העוסקים במקצועות חופשיים כגון: רופאים, אדריכלים, טכנאים, טוענים רבניים,
מנהלי חשבונות, חייבים להירשם כעוסק מורשה.
היקף המכירות אינו עולה על סך של 120,000 ש"ח לשנת המס 2024.
עוסק פטור רק לצרכיי תשלום מע"מ , לא פטור מניהול ספרים ( אלא אם קיבל פטור או הקלה בכתב מפקיד השומה), הגשת דוחות למס הכנסה כל שנה וכמובן לפי הצורך גם הצהרת הון ותשלומים לביטוח לאומי.
 
ההבדל בין עוסק מורשה לפטור
עוסק פטור יכול להוציא ללקוחות רק קבלות ואינו צריך להעביר למע"מ 17% על כל שקל שקיבל, דבר המאפשר לו להוריד מחירים וכעוסק חדש להתחרות בעסקים אחרים. העוסק הפטור חייב לדווח פעם בשנה למע"מ על סכום הכנסותיו.
כמו כן על העוסק הפטור חלה החובה לבדוק שהוא לא עובר את תקרת הפטור, במידה ויש חשד שהעוסק יעבור את תקרת הפטור מכל סיבה שהיא, עליו לדווח על כך באופן מיידי למע"מ ולשנות את מעמדו לעוסק מורשה.
כמו כן לכל דבר טוב יש גם את הצד השני, כמו שעוסק הפטור לא מעביר כסף למע"מ כך הוא לא יכול להתקזז במע"מ על ההוצאות העיסקיות.
דבר זה יש להביא בחשבון כאשר פותחים תיק האם אני לצורך עבודתי צריך לקנות רכוש בסכום גבוה, מול מי אני הולך לעבוד האם מול אנשים פרטיים או בעלי עסקים וחברות בע"מ, כאשר אתה עוסק פטור נוצר הרשום כלפי הלקוח שאתה לא מספיק רציני או לחילופין מקצוע זה הוא לא עיסוקך העיקרי, הרי כל אחד יודע מה המשמעות של עוסק פטור הרי הוא לא מגלגל סכומי כסף גדולים, ובעסקים צריך גם לעשות רושם שאתה גדול במיוחד אם אתה עובד עם עסקים וחברות בע"מ.
 
כלומר צריך להביא בחשבון גם את הדימוי העצמי שלי מול החברה ומול מי אני עובד.
 
כמו כן לעוסק הפטור יש את הפחד לגדול ולהתפתח הרי אם אני ארוויח הרבה אצטרך להיות עוסק מורשה, לשלם כסף כל חודש או חודשיים (תלוי במחזור) למע"מ. דבר זה מונע מהעוסק בצורה פסיכולוגית להמשיך לגדול ולהתפתח.
 
אז לאחר שקראתי כתבה זו מה כדאי לעשות?
 
דבר ראשון שיהיה לך בהצלחה בדרכך החדשה,
 
נכתב על ידי פייגנבוים יוסף יועץ מס מוסמך.

 

 
 
 
  


logo בניית אתרים